Додому
ШКІЛЬНА РАДА
EDUCATIONAL COUNCIL
"...І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь..." – Т. Шевченко

Учительський семінар Шкільної Ради - 2018

Літо на Союзівці - 2018

Наталія Пономарьова, кореспонденційний секретар Управи Шкільної Ради

Кожного року деякі учителі Шкільної Ради при УККА їдуть на учительські курси поповнити свої знання з українознавчих предметів і серед природи поспілкуватись із своїми колегами. Цього року, від 29 липня до 11 серпня 2018 року відбувся черговий вчительський семінар. Ці курси тепер отримали почесне ім'я доктора Євгена Федоренка. Цьогорічний семінар приймав учасників з різних частин Америки. Були зі штатів Ілінойс, Нью-Йорк, Огайо, Нью-Джерзі та Пенсильванії.

Цього року курси були присвяченні ХІХ століттю. Викладачі викладали свої предмети, дотримуючись хронології цього періоду.

Професор Юрій Гаєцький відкрив курси і подав хронологію XIX століття як Добу Національного Відродження - періоду романтизму, реалізму, націоналізму та соціалізму. Тепер уже ані лицарі, ані козаки не були оборонцями української держави і культури, а письменники, поети і драматурги. Отже, ми дізнались про ролю І. Котляревського, І. Квітки-Основ»яненка, М. Костомарова і Тараса Шевченка. Довідались про значення Харківського університету як носія нових ідей. Говорили про активність Кирило-Методіївського братства та знайомились з діяльністю М. Драгоманова, Старої Громади, В. Антоновича, М. Лисенка. Також досліджували, що діялось у цей же самий час у Західній Україні під австрійським пануванням.

Рівночасно, пані Наталя Пономарьова, лектор з Чикаґо, провадила курс літератури та мала широкі і цікаві презентації з історії створення української «Енеїди», висвітлювала Добу пробудження Західної України за часів М. Шашкевича. Пов'язане це було з впливом Західної Європи на Західну Україну під час Весни народів 1848 року, де Галичина почала жити цивілізованим життям. Панщини не було і парлямент з Відня керував державою. Українці могли отримати освіту в університетах і з допомогою українців з Києва, друкували багато цікавих книжок. Тоді ж починається активність Івана Франка, славного письменника, який розбудив свідомість галичан і заохотив їх брати участь в культурних і політичних подіях Західної Європи. Українці гостро відреагували на заборону вживання української мови і навіть зуміли вбити царя Олександра ІІ, що видав Емський указ від 1876 року. Українські письменники заміняли свої правдиві імена на псевдоніми, щоб обдурити царську поліцію і їздили за кордон, щоб зустрітись з галицькими українцями. Ця співпраця поширилась, коли Михайло Грушевський став професором Львівського університету і коли багаті українці з Києва давали гроші на утримання друкарень. Кілька театральних груп їздили по Великій Україні і показували народу найновіші твори українських драматургів: М. Кропивницького, П.Саксаганського, І. Карпенка-Карого. Подібну функцію виконував Гнат Хоткевич у Галичині. На цей час також припадає активність жінок-письменниць, таких як Марко Вовчок, Леся Українка, Олена Пчілка, Ольга Кобилянська, Наталія Кобринська, які стають важливою частиною в національно-культурному процесі.

Перша світова війна застала українців не підготовленими. І коли Російська імперія розлетілась (лютий 1917 року), М. Грушевський переїхав до Києва, створивши Центральну Раду як державний орган українців у Києві. Однак, Центральна Рада не втрималась внаслідок воєнного тиску більшовиків на чолі із Леніним. Наступний уряд Павла Скоропадського, хоч і навів порядок, але мусів відійти, коли відійшли німці, на кого він опирався. Симон Петлюра та Директорія не могли дати ради з анархією в Україні та ворожими нападами зі сторін большевиків, денікінців і поляків. Україна не втрималась, але ідеали, які вона поставила у 4–му Універсалі, залишились ідеалами і дотепер. Пані Н. Пономарьова дуже чітко показувала, як цей літературний процес збільшував число людей, що ставали українськими патріотами.

Лекції з культури, які проводив д-р Ігор Мірчук як завжди були насичені своєю різноплановістю. І це не дивно, адже період, який ми розглядали цього року – Доба Національного Відродження - є надзвичайно насичений і колоритний. Саме цей період в історії української культури вважають одним із найпотужніших. Цей період дав поштовх до розвитку і появи нових стильових особливсостей як в архітектурі, літературі, музиці, в живописі, так і в розвитку театрального мистецтва. Також пан Ігор ознайомив учасниць семінару із іспитом ЗНО в Україні з культури. Учасниці семінару давали характеристику пам’яткам культури в Україні, а також повинні були ідентифікувати історичні будівлі того часу. Для кращого сприйняття матеріалу, пан Ігор використовув методу порівняння і візуалізації. Нашій увазі було представлено ряд відомих архітектурних споруд доби Національного Відродження. Власне у такий спосіб - порівняння і аналізу - ми могли краще зрозуміти характерні ознаки, притаманні і властиві тому чи іншому стилеві в архітектурі. Також прослуховували виїмки з опери і кантати «Радуйся, ниво неполитая!» нашого геніального композитора Миколи Лисенка.

Наталя Боднар з м. Парми, Огайо, проводила лекції з географії. Пані Наталя наголошувала на тому, що вчителі, які викладають в школах українознавства мало використовують сучасні технології (комп'ютери, іPad, відеопроєктори, Інтернет) для викладу і пояснення нового матеріалу. Адже географія - це така дисципліна, виклад якої постійно необхідно доповнювати використанням мап, світлин, таблиць, що дає можливість учням краще сприйняти і зрозуміти матеріал, що стосується фізичної і економічної географії України. При цьому слід враховувати, що більшість учнів шкіл українознавства народженні в США і ніколи не відвідували Україну. Тому виклад цього предмету саме у такий спосіб допоможе дітям уявно перенестись і здійснити подорож різними регіонами України. Також пані Наталя ознайомила нас з підручником П. Масляка, за яким навчаються наші учні. Цей підручник є чудовим посібником, але має кілька вад. Серед яких брак кольорових фотографій та ілюстрацій, відсутність матеріалу про основні базові поняття, нових статистичних даних, порівнянь, які б зацікавили наших школярів та полегшили їм вивчення предмету. Пані Наталя розповіла де, коли і як брати корисну і таку необхідну інформамацію вчителеві. Багато корисного і цікавого можна знайти в Інтернеті. Також пані Наталя використовує інформації з Вікіпедії, «Української правди», газет «Україна молода», «Тиждень», «День», веб-сторінок CNN, BBC, NBC, Державної служби статистики України, The World Factbook тощо.

Доктор Володимир Боднар постійно знаходився у тісній співпраці з Ю. Гаєцьким (team teaching). Якщо пан Гаєцький подавав нам теоретичний матеріал, то пан Володимир, у свою чергу, намагався підкріпити усю інформацію за допомогою візуальних засобів. У своїх лекціях пан Володимир також робив основний акцент на значенні Доби Національного Відродження в історії України. Викладач намагався усе це нам подати в хронологічному порядку, охопивши період ще від знищення Гетьманщини Катериною ІІ (1783 рік) до Національно-Визвольних змагань (1917-1921). Увесь виклад матеріалу був супроводжений презентацією, що дало нам змогу краще усвідомити і запам'ятати в хронологічному порядку увесь пройдений матеріал даного періоду. Пан Володимир рекомендував нам якомога більше використовувати такі допоміжні засоби візуалізації при поясненні нового матеріалу. Адже як засвідчує досвід, саме такі методи сприяють якіснішому засвоєнню нового матеріалу учнями.

Крім звичайних занять, учасники цього семінару мали кілька додаткових проєктів. Після смерті доктора Федоренка залишилась його велика бібліотека, яку курсанти перепакували в пачки і надіслали в Україну до різних бібліотек. Також частина брала участь у перегляді проєкту нового правильника Шкільної Ради, який презентуватимуть на конференції восени. Один день пішов на організацію з'їзду вчителів, який відбудеться з 5 по 7 жовтня 2018 року в готелі Гадсон Веллі Інн. В неділю 5 серпня в Українській православній церкві на Союзівці відбулась панахида за душу покійного професора Є. Федоренка. Курсанти приготувили вінок з його портретом і були присутні на цій службі. Отже, перші курси ім. Професора Федоренка були проведені урочисто. Погода була спекотна і спонукала нас не виходити за межі будинку, а займатись пакуванням книжок в Україну, до чого нас все заохочував професор Є. Федоренко.

У четверг, 9 серпня 2018 року представники Управи Шкільної Ради Світляна Хмурковська, Наталія Пономарьова і Лариса Заник були зпрошені до Стемфорду, штат Конектикут, де проходив святковий бенкет з Блаженнішим Патріархом Святославом Шевчуком. Під час бенкету наші учасниці мали розмову із Блаженнішим і отримали із його вуст найкращі вітання і Боже Благословення для усіх освітян українського шкільництва В США.

І як це вже ведеться, за нашою давньою традицією, на завершення вчительського семінару, ми готуємо святкову програму. На цей вечір запрошуються усі викладачі, всечесніші отці, адміністрація і гості Союзівки. Особливу подяку хочемо виголосити нашому наставнику д-ру І. Мірчуку, який допоміг у складанні програми святкового вечора. Курсанти намагались відтворити дух часу Доби українського національного Відродження. Було зачитано виїмок з «Енеїди» І. Котляревського, звучали пісні на слова І. Франка, Т. Шевченка. Але найбільше сподобалось усім присутнім вистава за п'єсою М. Старицького «За двома зайцями». Перед гостями наче виступав справжній «Театр Корифеїв». Усі актори відграли свої ролі на дуже високому і професійному рівні. Завершили свій виступ піснею «Де згода в сімействі – там мир і доброта».

Завершуючи короткий звіт нашого перебування на Союзівці, слід згадати і щиро подякувати всім викладачам, а також фінансовим спонcорам, без яких цього неможливо було б зробити. А це – Федеральна Кредитова кооператива «Самопоміч» в м. Нью-Йорку, Український народний Союз, Українсько-американська федеральна кредитова спілка «Самопоміч» в Чикаґо і три її філії - в Ньюарку, Джерзі-Ситі і Випані, Кредитова кооператива Спілки української молоді в Йонкерсі, Українська національна федеральна крелитова спілка в Нью-Йорку, фонд «Спадщина» Чикаґо.

Також окрема подяка адміністрації та обслузі Союзівки на чолі з Маєю Лев, директорові Нестору Паславському та панові Стефану, які були привітними, гостинними, приймаючи водночас і гостей, і дітей–таборовиків, і студентів з України, які допомагали в обслуговуванні і створили для нас найсприятливіші умови для продуктивного навчання і повноцінного відпочинку.

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024